Токсична аденома щитоподібної залози або вузловий токсичний зоб - захворювання, що супроводжується появою одного або декількох вузлів щитоподібної залози, здатних посилено виробляти гормони, не рахуючись з реальними потребами організму. При наявності декількох вузлів зазвичай говорять про багатовузловий токсичний зоб. Основною причиною розвитку тиреотоксикозу у пацієнтів з вузлами щитоподібної залози є зміна рецепторів до гормону ТТГ на поверхні клітин вузла – ці рецептори переходять в постійно активний стан – вони посилають всередину клітини команди до посиленого вироблення гормонів щитоподібної залози. При вузловому токсичному зобі функціонує тільки автономний вузол. Основні симптоми при вузловому токсичному зобі викликані підвищенням рівня гормонів щитоподібної залози в крові. Пацієнтів часто турбує слабкість, стомлюваність, дратівливість, плаксивість в поєднанні з схудненням, прискореним пульсом, відчуттям «перебоїв» в роботі серця. Шкіра стає гарячою на дотик, вологою. Може відзначатися посилене випадіння волосся, з'являється підвищена ламкість нігтів. Пульс частішає до 100-120 ударів в хвилину. З'являється непереносимість фізичного навантаження. Практично ніколи у пацієнтів з вузловим токсичним зобом не виявляється витрішкуватість.

Діагностика при вузловому токсичному зобі включає в себе три основних етапи.

1 етап – виявлення вузлів щитоподібної залози. Зазвичай для цього використовується УЗД щитоподібної залози.

2 етап – оцінка функції щитоподібної залози. Для цього застосовується аналіз крові на ТТГ і гормони щитоподібної залози При розвитку тиреотоксикозу рівень ТТГ крові знижується, а рівень вільних Т4 і Т3 – підвищується. Підвищення тільки Т3 є теж характерним симптомом вузлового токсичного зобу.

3 етап – це проведення сцинтиграфії щитоподібної залози. Після введення радіофармпрепаратів в кров відбувається його накопичення в тканині щитоподібної залози – причому тими її ділянками, які активно виробляють гормони. За результатами сцинтиграфії стає зрозуміло, є причиною тиреотоксикозу токсичний вузол щитоподібної залози або вся тканина залози.

Лікування вузлового токсичного зобу направлено на придушення функції автономно функціонуючого вузла. Найбільш радикальним і ефективним способом є операція – видалення однієї частки щитоподібної залози (якщо вузол один) або всієї щитоподібної залози (якщо вузлів багато і вони знаходяться в різних частках залози). Допоміжним методом є терапія радіоактивним йодом. Так чи інакше, але вузловий токсичний зоб повністю виліковний у всіх випадках.

Фахівці нашого Інституту виконують всі етапи ведення пацієнтів з вузловим токсичним зобом – від діагностики до лікування і подальшого спостереження.