НОВОУТВОРЕННЯ В ЩИТОПОДІБНІЙ  ЗАЛОЗІ

 

Зазвичай новоутворення в щитоподібній  залози (ЩЗ), коли не з’ясоване їх походження, називають вузлами. Вузлом ЩЗ називається її ділянка, що відрізняється від решти тканини при проведенні УЗД або при пальпації (обмацуванні). Обмацування ЩЗ дозволяє виявити вузли у 5 - 7 % людей. З поширенням УЗД вузли цього органу стали виявляти у 20 – 30 % людей. З віком поширеність вузлів ЩЗ збільшується, і в 50 років вузли вже можна виявити у 50 % жінок і приблизно 20 % чоловіків. Наукові дані свідчать, що злоякісними можуть бути більше 5 % таких вузлів. У переважній більшості випадків пацієнти з вузлами ЩЗ не пред'являють ніяких скарг. Вузли невеликих розмірів (до 1-2 см) можуть ніяк не проявлятися. При подальшому збільшенні вузли починають відчуватися пацієнтами у вигляді «чужорідного тіла» по передній поверхні шиї. Частина хворих помічає вузол при пальпації шиї або при огляді власного зображення в дзеркалі. У разі появи вузлів ЩЗ великих розмірів, а також при розвитку злоякісних пухлин можлива поява осиплості голосу, порушень дихання і ковтання. Поява подібних симптомів є приводом для термінового звернення до лікаря.

Важливо розуміти, що орієнтуватися на появу симптомів при діагнозі вузлів ЩЗ - в корені невірно, оскільки симптоми з'являються вже на пізніх стадіях. При доброякісних вузлах поява відчуття "стороннього тіла" або здавлення на передній поверхні шиї з'являється зазвичай при розмірі вузла в 4-5 або більше сантиметрів. При злоякісних же вузлах ЩЗ такі симптоми, як порушення голосу, щільність вузла і його погана зміщуваність при обмацуванні є ознаками вростання пухлини в сусідні органи (трахею, м'язи і т.д), що вже говорить про дуже пізню діагностику і досить серйозний прогноз у пацієнта.

В сучасних умовах діагностика вузлів ЩЗ проводиться в стадії, коли симптомів ще немає, і базується на використанні УЗД, що дозволяє виявляти вузли розміром від 1 мм, оцінювати їх контури, внутрішню будову, ступінь кровопостачання. У ряді випадків вже при проведенні УЗД досвідчений лікар може запідозрити, що вузол має злоякісну будову. Прі виявленні вузлів щитовидної залози розміром 1 см або більше показано проведення тонкоголкової біопсії, яка надає найважливіші дані, необхідні для визначення тактики подальших дій.

При виявленні у пацієнта вузлів ЩЗ необхідно також виконати дослідження крові на гормони (зазвичай досить визначення ТТГ, Т4 св., Т3 св.) і антитіла до тиреопероксідази. Важливим тестом при виявленні вузлів є аналіз крові на кальцитонін. При появі у пацієнта медулярної карциноми - злоякісної пухлини, що складається з С-клітин, в крові хворого значно підвищується концентрація кальцитоніну. При вузлах ЩЗ, розташованих за грудиною (в грудній порожнині), може застосовуватися комп'ютерна томографія.

Багатьом пацієнтам з доброякісними вузлами невеликого розміру лікування не потрібно, за винятком випадків, коли вузол викликає компресію розташованих поруч органів, відчуття дискомфорту, появу косметичного дефекту за рахунок деформації шиї, виробляє зайву кількість гормонів. Таким хворим пропонується хірургічне лікування. При виявленні ж раку ЩЗ або вузлів, підозрілих щодо їх злоякісного будови, операція є єдиним виправданим методом.

Спеціалісти Інституту мають величезний досвід та найсучаснішу інструментально-технічну базу для діагностики та лікування вузлових утворень ЩЗ. З метою диференційної діагностики хірургами-ендокринологами Інституту проводиться тонкоігольна аспіраційна біопсія вмісту вузла та цитологічна експрес-діагностика біоптату.