Дифузний токсичний зоб (ДТЗ) (Базедова хвороба) – дуже поширене захворювання щитоподібної залози.

Причина Базедової хвороби – неправильне функціонування імунної системи людини, яка починає виробляти особливі антитіла – антитіла до рецептора ТТГ, спрямовані проти власної щитоподібної залози пацієнта. Ці антитіла стимулюють зростання обсягу і функціональної активності щитоподібної залози, яка починає виробляти зайву кількість гормонів, що призводить до появи симптомів тиреотоксикозу.

Ознаки Базедової хвороби настільки специфічні, що пацієнти нерідко ставлять собі діагноз самі, ще до відвідування лікаря. Жар, пітливість, прискорене серцебиття, нерідко – перебої в роботі серця, дратівливість в поєднанні з швидкою стомлюваністю, зниженням ваги – всі ці симптоми змушують пацієнта звернутися до ендокринолога. Якщо при цьому відзначається ще й характерне збільшення очей – діагноз Базедової хвороби стає очевидним.

Перше, що необхідно зробити при підозрі на ДТЗ, – це аналіз крові на гормони (тиреотропний гормон, вільна фракція гормонів Т4 і Т3) і антитіла до рецептора ТТГ. При Базедовій хвороби відзначається зниження рівня ТТГ до дуже низьких значень (менше 0,1 мкМО /мл) і підвищення рівня вільних Т3  і Т4, причому найчастіше досить виражене. Рівень антитіл до рецептора ТТГ частіше підвищений.

Друга частина обстеження – це проведення ультразвукового дослідження щитоподібної залози. При доплеровському дослідженні відзначається посилення кровотоку в тканині залози.

Традиційно лікування дифузного токсичного зоба починається із призначення тиреостатиків – препаратів, що знижують здатність щитоподібної залози захоплювати йод, без якого неможливий синтез гормонів. Найбільш поширеними препаратами є тирозол, мерказолил. Препарати і спосіб їх дозування підбираються лікарем-ендокринологом з урахуванням особливостей кожного конкретного пацієнта. Лікування Базедової хвороби пігулками проводиться до 1,5 років, після чого його припиняють і визначають рівень гормонів крові на тлі відсутності будь-якої терапії. У 30-40% пацієнтів базедова хвороба після відміни лікування не повертається – настає одужання (або тривала ремісія). У інших пацієнтів незабаром після припинення прийому препаратів рівень гормонів починає знову змінюватися в гіршу сторону. Пацієнтам, у яких консервативна терапія Базедової хвороби виявилася неефективною, рекомендується радикальне лікування – оперативне втручання.

Своєчасно і правильно проведене лікування ДТЗ, що виконується в клініці Інституту, дозволяє уникнути розвитку важких ускладнень цього захворювання.