Хронічна недостатність кори наднирників (хвороба Аддисона) – захворювання, яке обумовлено різким зниженням вироблення гормонів кори наднирникових залоз.

Виділяють первинну і вторинну форми захворювання. Первинна форма пов’язана з патологічним станом безпосередньо в наднирникових залоз, вторинна ж форма являє собою порушення взаємозв’язку між гіпофізом та наднирниковими залозами і характеризується зниженням продукції кортикортропного гормону.

Первинна недостатність наднирникових залоз розвивається поступово. Ранніми скаргами є швидка втомлюваність, загальна та м’язова слабкість, які значно підсилюються наприкінці дня. Потім інтенсивність проявів зростає – хворі не в змозі пересуватися, розмовляти, їсти, навіть повертатись у ліжку. Сон не призводить до поліпшення самопочуття, відзначається загальна фізична та психічна втома. До ранніх ознак недостатності наднирникових залоз відносять також зниження апетиту, прогресуючу втрату маси тіла з вираженими шлунково-кишковими порушеннями – нудотою, блюванням, болем у животі, поноси. Гіпотензія (низький рівень артеріального тиску) супроводжує увесь дотерапевтичний період захворювання. Гіперпігментація (потемнішання) шкіри по типу засмаги та слизових оболонок є характерною ознакою хронічної недостатності наднирникових залоз.

Так як гормони наднирникових залоз мають комплексний вплив на увесь організм, клінічна симптоматика хвороби Аддисона є досить неспецифічною, діагностуються порушення усіх видів метаболізму. Часто такі пацієнти переходять з одного лікувального закладу до іншого, лікуючи харчову токсикоінфекцію, виразкову хворобу, спастичний коліт, захворювання печінки та жовчного міхура, рак шлунку. Тому своєчасна консультація ендокринолога є необхідною для уточнення діагнозу у найбільш складних клінічних випадках. Таку консультативну допомогу пацієнт може отримати у Поліклініці ДУ «Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я. Данилевського НАМН України» з подальшим вирішенням питання про необхідність стаціонарної госпіталізації або призначенням лікування в амбулаторному порядку.