Альдостерома (синдром Конна) – у 70 % випадків доброякісна пухлина з клітин клубкової зони наднирників, що виробляє надмірну кількість альдостерону – найбільш активного мінералькортикоїдного гормону, який регулює обмін натрію і калію в організмі. Основним проявом данної патології є артеріальна гіпертонія, часто стійка до медикаментозного лікування, що супроводжується сильним головним болем у лобній ділянці. Також синдром гіперальдостеронемії (підвищення рівня альдостерону в крові) нерідко супроводжується рядом неспецифічних скарг: загальною та м’язовою слабкістю, спрагою, підвищеним сечовиділенням, періодичними судомами.

Кортикостерома – гормонально-активна пухлина надниркових залоз, яка розвивається з пучкової зони кори наднирників. Надлишок кортизолу, що продукується пухлиною, призводить до розвитку гіперкортицизму (синдром Кушинга).

Андростерома – це андрогенпродукуюча (продукує чоловічі статеві гормони) пухлина, яка розвивається з сітчастої зони коркової речовини або з ектопованої тканини наднирників (заочеревинна жирова клітковина, яєчники, сімяний канатик, широка зв’язка матки). У жінок проявляється маскулінізуючими змінами зовнішності, огрубішанням голосу, порушенням менструацій, атрофією молочних залоз, матки, підсиленням росту волосся на обличчі, тілі, кінцівках (гірсутизм). У чоловіків клінічні прояви гіперандрогенізма менш виразні, тому андростерома може бути випадковою знахідкою.

Феохромоцитома (хромафінома) – пухлина з хромафінних клітин дифузної нейроендокринної системи, яка виробляє надлишкову кількість катехоламінів та/або інших біологічно активних речовин. Основними симптомами хвороби є артеріальна гіпертензія, прискорений метаболізм, гіперглікемії (підвищення рівню глюкози крові). Феохромоцитома відрізняється від інших гормонально-активних пухлин наднирникових залоз найбільш небезпечними порушеннями гемодинаміки, що можуть призводити до інфарктів, інсультів, крововиливів.
Гормонально-активні пухлині наднирників підлягають хірургічному лікуванню. Терапевти-ендокринологи Інституту мають досвід ведення таких пацієнтів на доопераційному етапі. Операції на надниркових залозах хірурги-ендокринологи виконують за допомогою сучасного лапароскопічного обладнання, орієнтуючись на досвід закордонних колег.