Гіперпролактинемія – підвищеня рівня пролактину у сироватці крові.

Синдром гіперпролактинемії — стійке підвищення вмісту пролактину в плазмі крові у невагітних жінок і у чоловіків, яке може бути обумовленим як фізіологічними, так і патологічними причинами.

Фізіологічна гіперпролактинемія розвивається у жінок у період вагітності та грудного вигодовування.

У більшості випадків причиною патологічної гіперпролактинемії (синдром гіперпролактинемії) є пухлина гіпофіза - пролактинома, що супроводжується порушеннями репродуктивної системи у вигляді гіперпролактинемічного гіпогонадизму. Гіперпродукція пролактину можлива також при синдромі «порожнього» турецького сідла, лімфоцитарному гіпофізіті.

Явище симптоматичної гіперпролактинемії можливе при системних, метаболічних порушеннях - гіпотиреозі, нирковій недостатності, тяжких захворюваннях печінки. Також іноді гіперпродукція пролактину розвивається під впливом лікарських засобів: антагоністів рецептору допаміну, нейролептиків, антидепресантів, опіатів, серцево-судинних препаратів та інгібіторів протеаз.

До безсимптомної гіперпролактинемії відносять випадки, при яких підвищення вмісту пролактину в сироватці крові обумовлено переважанням біологічно неактивних форм гормону (феномен макропролактину).

Основними клінічними проявами гіперпролактинемії у 90 % жінок та у 10-20 % чоловіків є галакторея, статеві дисфункції, порушення менструальної функції у 95 % жінок (аменорея, олігоменорея, зниження лібідо). У чоловіків виявляють зниження лібідо та ерекції, олігоспермію, гінекомастію. Безплідність внаслідок патологічної гіперпролактинемії розвивається у 20-60 % жінок, 3-15 % чоловіків. Для гіперпролактинемії характерне також зниження щільності кісток.

Терапевтичні підходи відрізняються в залежності від причини, що викликали підвищення рівня пролактину в крові.

Ендокринологами ДУ «Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я. Данилевського НАМН України» проводиться весь спектр необхідних лабораторних та інструментальних досліджень; на основі отриманих результатів призначається виправдане патогенетичне лікування.